יום שבת, 1 ביוני 2013

בת המדבר וכלת הים - סיפור אמיתי על עסקים ועל קהילה. נשים ערביות מחוללות שינוי ומעוררות השראה

בואו תשמעו סיפור ותבינו עד כמה קשרי עסקים וקהילה זה לא תרומות, גם לא שווה כסף, אלא זה הכסף עצמו, ההשכלה, העוצמה וההשפעה החברתית.

השבוע פגשתי מספר נשים צעירות (הרבה יותר ממני) שעשו את זה. נשים משכילות, בעלות יוזמה עסקית וחברתית.  הסיפור "הפרטי" שלהן הוא כל כך גדול בעיניי שהוא ראוי שתדעו עליו ואפילו תלמדו ממנו.

זה מתחיל מפטמה זבדה שהיא קולגה שלי, בחורה מוכשרת, צעירה ויפה, תושבת יפו, לומדת לתואר שני בייעוץ ארגוני. פטמה היא רכזת תעסוקה בתכנית "אשת חיל" מיסודה של תבת (תנופה בתעסוקה), שם אני עובדת. בעוד אני מזמינה אותה להציג באחת ההשתלמויות שאני מפתחת את שיתוף הפעולה שלה עם מעסיקה, ספרה לי פטמה כי אחת מהנשים שהיא מלווה בתחום התעסוקתי הקימה עסק ותציג תכשיטים ביריד נשים יוצרות ויזמיות ערביות ויהודיות ביפו. 

ובכלל כדאי שאבוא. באמת הגעתי.

מ
ה שמצאתי היתה חגיגה של עסקים ושל קהילה בגן השתיים ביפו.  שורות דוכנים יפים ועמוסים עומדים תחת צל עצים, מסביבם מוזיקה משמחת והמון ילדים. נשות עסקים, מבשלות, אופנאיות, יוצרות תכשיטים, אמנות, ריקמה ומוצרי קוסמטיקה מציגות את מרכולתן. רובן ערביות, מיעוטן יהודיות. והכל באוירה שמחה ונעימה. 

מיזם קהילתי.  צנוע, אבל מסמן שינוי חברתי מרגש שמתחולל כאן. 

עיישה ולילה מבשלות מטעמים.

מסתבר כי היריד הוא מיזם של עמותת "ערוס אלבחר" (כלת הים). זהו ארגון נשים שהוקם על ידי נשים ערביות תושבות יפו. החזון שלהן הוא שנשות יפו תהיינה "מועצמות מבחינה אישית וכלכלית ותיקחה חלק פעיל במרחב הקהילתי והציבורי באופן שקולן יישמע וישפיע" . לעמותה מגוון תכניות הן בתחום העצמה וקידום כלכלי של נשים והן בתחום פיתוח קהילתי לנשים. זה הקישור לעמוד שלהן בפייסבוק
את חברות צוות העמותה פגשתי בדוכן שהקימו. זה היה מפגש מעורר הערכה ושמץ קנאה. קבוצה של נשים צעירות חדורות להט של עשייה ועם הוכחות חיות בפועל. הנה הן: 

ספא יונס (המייסדת. עומדת ראשונה משמאל), זהייר רכזת תעסוקה,
ספיר הוברמן (בחולצת פסים. צלמת, פעילה בעמותה על מלגת שתי"ל)
יושבות: משמאל סולפה מעשר רכזת פרויקטים חברתיים
וסיוון קדם מתנדבת מהמכללה האקדמית תל אביב יפו. 
ספא יונס היא המייסדת והמנכ"ל של העמותה. ילידת יפו ותושבת יפו. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית. פעילה חברתית. בקצרה סיפרה לי שהקימה את העמותה על רקע הצרכים הרבים של נשות העיר.  הפרויקטים העיקריים מתמקדים בהעצמה כלכלית של נשות יפו, ליווי תעסוקתי וליווי בהקמת עסקים אבל גם בקבוצות אקטיביסטיות ובקידום השכלה של נשים.

העמותה פועלת קצת יותר מחמש שנים. הכנסותיה הצנועות מגיעות מתרומת של קרנות ישראליות ואירופאיות, מתמיכת האיחוד האירופי וגם ממיזמים מניבי הכנסה:
אחד הפרויקטים של העמותה הוא מיזם חברתי - עסקי, לכוונת רווח,   JaffaDolls במסגרתו נשים תופרות יוצרות ומשווקות בובות ססגוניות ומקסימות. המיזם הצבעוני מלווה על ידי הקליניקה המשפטית לקידום יזמות עסקית באוניברסיטת תל אביב. אני מחכה לשמוע על עסק יפואי שיתמוך בפעילות החשובה של העמותה הזו.... 

אסיים את הפוסט עם הפניית זרקור ליזמית עסקית מרשימה שפגשתי השבוע בתל שבע.
מרים בת המדבר הקימה במו ידיה עסק איתן ומעורר השראה.
תעשו לעצמכם טובה עברו בתל שבע לפגוש אותה או פשוט כנסו לאתר ורכשו

מדובר במרים אבורקייק , אשת עסקים אמיצה אשר למדה בלונדון, חזרה לישראל והקימה בתל שבע את חברת הקוסמטיקה הבדואית הראשונה בעולם. זהו עסק מרשים של מוצרי קוסמטיקה וטיפוח המבוססים על צמחי הנגב ועל חוכמת הטיפול הבדואי. הוא נקרא בת המדבר או באנגלית Dessert Daughter. בת המדבר כבר עשתה את כברת הדרך . העסק כיום פונה ליצור לחו"ל. מרים חושבת בגדול. הן מבחינה עסקית והן מבחינה חברתית. הסיפור שלה כבר חולל שינוי והיא הצליחה והביאה לכך שנשים נוספות מהיישוב יצטרפו אליה כעובדות מן המניין. חשבו על ההשפעה שהדבר עושה למשפחות ולמעמדן של הנשים.

מספר נקודות למחשבה:
- עסקים ויוזמות של נשים הם המפתח לעוצמה נשית,
לקידום עצמאות כלכלית ובכלל לשינוי חברתי
- נשים שפועלות יחד מחוללות שינוי בקהילה שלהן.
- לקרנות פילנתרופיות יש מקום חשוב בהעצמה של נשים מהחברה הערבית. גם לליווי תעסוקתי ועסקי. 
- הילדים ביפו שרואים את אמהותיהן עובדות ומקימות עסק - חיים עם מסר חברתי חדש.
- הדרך הפשוטה שלנו לתמוך בעשייה ומיזמים אלה היא לרכוש את המוצרים. 


תודה לכולכן  על ההשראה.


2 comments:

  1. איזה יופי שתארת כל כך יפה את המפגש עם הנשים המרשימות האלה, רכשתי מוצרי קוסמטיקה ממרים אבורקייק- בת המדבר והם מעולים, ואני לא מפסיקה לחשוב עליה, איזו דמות מופת!

    השבמחק
  2. הדמנות טובה לאכול אוכל מסורתי ממטבח מתרבות אחרת ... תמיד נחמד ומעניין להתנסות וגם ללמוד. תודה וכל הכבוד...

    השבמחק