יום שישי, 26 בדצמבר 2014

עסקים קטנים, מקומיים מגלים אחריות ומשפיעים יחד על מרקם החיים באזור

עיזבו לרגע את ה"מצב", קחו פסק זמן מהשחיתויות. בואו נדבר על נקודה אופטימית.

האם לדעתכם, לעסקים קטנים ומקומיים יש יכולת ליטול אחריות ולהשפיע על מרקם החיים בסביבה בה הם פועלים? האם זה תפקידם? האם מסוגלים לכך?

התשובה שלי היא - כן ו
יש להם עוצמה רבה, במיוחד כשהם פועלים יחד!


המציאות הקרובה אלי נוטעת בי המון תקווה.
אנשי המקצוע בתחום האחריות התאגידית וההשפעה חברתית של עסקים, מחפשים כיום ערוץ האפשרי בו עסקים מקומיים יכנסו לזירה של אחריות תאגידית - אני מצביעה כאן על נקודת פתיחה אפשרית.

תשמעו מה קורה כאן: האיזור בו אני מתגוררת, גוש חורשים, מורכב ממספר ישובים במרכז הארץ, שנמצאים בסביבה כפרית: בהם היישובים הקהילתיים מתן ונירית, ג'לג'וליה וכפר ברא, שהם יישובים ערביים ותיקים, וגם קיבוץ חורשים ומושב ירחיב. באיזור זה חיים למעלה מ 30,000 תושבים שנהנים מסביבה ירוקה, גישה מעולה לכביש שש ובאופן כללי איכות חיים. כמו אצלכם, המציאות הישראלית טופחת על פנינו ולא בפעם הראשונה. מתיחות בירושלים, בעזה או בכל מקום אחר בישראל משפיעה על האוירה גם כאן. ברמה המקומית, אירועי הקיץ האחרון יצרו אוירה קשה במיוחד, סוג של יאוש וגם חשש גובר. מכל הצדדים באיזור...


ואז - קמו מספר תושבים ובינהם אנשי עסקים מקומיים, יהודים וערבים והחליטו לעשות מעשה.

קוראים לזה פעילות grass roots, פעילות ציבורית , אזרחית, הצומחת מלמטה. מפגשים וישיבות חשיבה נערכו. הוקמה קבוצת פייסבוק ובעזרתה נוצר דיאלוג בין התושבים ביישובים היהודים והערבים. ראשית, באופן ספונטני, נערכה עצרת בכיכר המשותפת. עשרות תושבים הגיעו, בלונים לבנים, שלטים והרגשה של משהו חדש, חשוב ומשמח. כעת החברים חשבו: מה עושים עכשיו? 

הרוקח אימן עאסי, בעל בית המרקחת במתן, תושב כפר ברא, מפעילי היוזמה -
באירוע הספונטני הראשון בכיכר

כנקודת פתיחה הופץ 
שאלון לתושבים לגבי הציפיות שלהם מהפעילות המשותפת. תוכננה עוד עצרת בכיכר המשותפת ליישובים וגם - פעילויות משותפות למשפחות מכלל היישובים. זה חידוש עצום כאן. דבר כזה לא נעשה בעבר. ההפרדה היתה חדה. אמנם, יש עובדים מג'לגוליה וכפר ברא בחנויות ביישובים היהודים ומצד שני, יש קונים יהודים בחנויות על גבול היישובים הערביים... אבל זהו... נשמע מוכר.

הפעם מדובר על רוח חדשה. לקמפיין קוראים : חיים משותפים. הטקסטים בשתי השפות. ערבית ועברית. סטיקרים, חולצות ובעיקר - רצון לפעילות משותפת. מלמטה. מהשטח. אותי זה מרגש. ומה שבמיוחד מעניין: בעלי עסקים קטנים ובינוניים מיישובים אלה, יהודים וערבים, הם המניעים את היוזמה וגם תורמים לה, מזמנם ומכספם
מדוע? מה האינטרס? נראה כי זהו האינטרס משולב:  התושבים היהודים והערבים כאחד  - 

רוצים לחיות בבטחון. 

רוצים להרגיש בנוח. 
רוצים לבנות אמון.
רוצים מסחר משגשג.רוצים להיות שכנים טובים.

כל כך פשוט.


אנחנו בנקודת ההתחלה ומצפים לראות מה ילד יום. בינתיים, כעשרים בעלי עסקים קטנים ובינוניים מכל היישובים התגייסו ותרמו להפקת אירוע קהילתי משותף. זוהי התארגנות אזרחית, ספונטנית, ללא מעורבות ממסדית, ציבורית או אחרת. התארגנות המוכיחה כי לבעלי עסקים קטנים ומקומיים עשויה להיות השפעה אמיתית על שיפור האוירה הציבורית האיזורית. 

אינשאללה בהצלחה.

עסקים מקומיים תורמים ומקבלים חשיפה
הזמנה לאירוע קהילתי משותף

* התמונות מקבוצת הפייסבוק של "חיים משותפים".

5 תגובות:

 1. מעורר השראה! עצם ההבנה שעסקים קטנים יכולים להשפיע יכול להוסיף ערך לבעלי עסקים רבים ולהוסיף מטרות נוספות שהן לאו דווקא אישיות אלא קהילתיות.
  תודה עפרה

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה יפעת, מי כמוך מבינה בזאת- הרי את הובלת ומובילה יוזמות משותפות לבעלי עסקים מקומיים -למשל בארגון נ.י.ב..

   מחק
 2. אני קורא את הפוסט הזה משנת 2014 וחושב- כמה דברים קרו מאז במרקם העדין של יהודים וערבים בכלל ושל עסקים משותפים. מעניין מה היום היו עונים בשאלון לגבי הציפיות. לי אישית דבר לא השתנה אולי להפך - התחזקה האמונה שרק עסקים משותפים, מעגל כח עסקי ורצון לעשות עסקים ולהתפרנס בכבוד יביאו לשקט באזור.אני בכל אופן בחברה המלווה עסקים בהליך הוצאת רישיון עסק שמח לקדם כל עסק ויזם.

  השבמחק