יום ראשון, 8 באפריל 2012

עסקים מברכים אותנו לפסח. ניתוח מודעות בעיתונות החג

אז איך היה הסדר?
אצלי ממש בסדר... אבל למחרת הייתי צריכה לנוח. עלעול מעמיק בעיתון הארץ היווה פתרון מתאים עבורי.  תוך כדי כך, בעודי נתקלת במודעות פרסומת של עסקים שונים, החלטתי להגיש כאן "ניתוח טקסט" בנושאים של מעורבות חברתית של עסקים, כפי שהם משתקפים במודעות עיתונות החג.  


ראשית כל. ברכותהעסקים מברכים אותנו לכבוד החג.
יש עדיין עסקים שמאחלים חג שמח לציבור הרחב. מן מנהג של נחמדות וכמובן, של נוכחות... זה עדיין עובד?  חברת אלבר מאחלת לכם חג אביב שמח וצבעוני. רק תסעו במכוניות שלהם. גם אביבי מטבחים.  ובית ההשקעות פסגות במודעה חגיגית מציין כי הוא בית השקעות גדול בישראל. ענף הבניה מפרסם בענק: אפריקה ישראל מגורים מברכת על עמוד שלם, ובגליון דה מרקר- כל המודעות הן של חברות בנייה המברכות אותנו. שיכון ובינוי וגם חברת אשדר יוצאות בהטבות מיוחדות לפסח וחברת שמשון זליג מספרת לנו שזכתה באוסקר למצוינות בבניה לשנת 2011. גם חברת אשלי וש. מיכלסון  ונכסים ניהול נדל"ן עסקי מברכות את הרוכשים ואת כל בית ישראל. חברת צ. לנדאו מכריזה שהיא חזקה ואיתנה, על רקע הפירמידות. שזה באמת מוכיח את הטענה שלהם. ואם ממשיכים לדפדף רואים שלפחות עוד חמש חברות בניה מפרסמות ברוח אביבית.מדפדפים ומתחזקים. כך חברות הבנייה מוכיחות לנו שהן חזקות ומאחלות לנו חג שמח.
טוב. תודה לכולכם על הברכות. מאוד מחמיא וראינו שאתם קיימים.

אני ממשיכה לחקור את המודעות.... פירמות משלבות שיווק עם עשייה חברתית. .
הפעם בנק הפועלים מקבל ממני נקודות זכות. גם על יסודיות וגם על התמדה. יסודיות - (מחוץ למודעות) הבנק פרסם דו"ח אחריות תאגידית, לשנת 2010, עם התייחסות גם לשנת 2011. בדו"ח נטען שהבנק מחפש דרכים ליצירת ערך  לחברה ולכלכלה. באמת, הלוואי שתצליחו. התמדה - גם השנה הבנק קורא לנו, באמצעות המודעה בעיתון  לצאת ולהנות בחינם מאתרי תרבות וטבע. המודעה בעיתון מגלה לציבור רק טפח קטנטן מהעשייה החברתית של הפירמה. למרות שזו יוזמה שיווקית, עם כוונה חברתית, בוודאי, היא מופעלת כבר מספר שנים וזו עוצמתה. חוץ מזה, היוזמה עונה על צורך חברתי ותרבותי ומשפחות רבות מאוד מנצלות את ההזדמנות הזו. הפועלים יוצאים החוצה. מאפשרים לציבור ניחוח של נגישות לתרבות ולטבע, מדי שנה בפסח.

נמשיך,
חברת B.Knit מוכרת ומפרסמת מצעים וכלי מיטה. מברכת לחג ובאותיות קטנות מזמינה אותנו להשתתף במבצע בו אנו תורמים מצעים ישנים ומקבלים 20% הנחה בקניית  מצעים חדשים מהקולקציה החדשה. המצעים הישנים יועברו למשפחות נזקקות. במודעה, כמו גם באתר החברה, לא מוזכרים העמותה או הגוף לו תורמים ונראה שלא מדובר בשיתוף פעולה בר קיימא. היוזמה הזו נשארת בגדר מיזם צדקה ושיווק בלבד. 


המודעה של B.Knit . הפרחים שלי. תרמו את המצעים הישנים אבל לא תדעו לאיזו עמותה או ארגון הם יגיעו

כאשר השפעה חברתית היא חלק מהמותג
גם קום איל פה מזמינה אותנו לאוורר את הארון ולמסור בגדים שיועברו הלאה. אצלן - ברור מאוד לאן מעבירים (עמותת אישית) ולאיזו מטרה (מימון הכשרה מקצועית והשכלה עסקית לנשים). יש שיתוף פעולה מתמשך עם ארגון חברתי מוכר. אישית - קידום נשים ליזמות עסקית, עמותה המפעילה חנויות יד שנייה כחלק מהמודל העסקי שלה. אני אוהבת את המודל הזה. 


מתמידות, מעבירות ומעצימות comme il faut


עכשיו תראו איך דורין פרנקפורט מממתגת את עצמה - כמי שבנוכחות שלה מחזקת את הכלכלה הישראלית. "מעוצב ומיוצר בתל אביב", (ואולי בעצם זו רק הבנה נאיבית שלי) . במודעה היא לא מברכת לחג... וגם לא צריכה להוכיח לאף אחד כמה היא תורמת או משקיעה .... והיא באמת לא מדברת על זה. באתר האינטרנט שלה אין איזכור למשימה החברתית כלכלית הזו כלל (ובכלל, הדוגמניות שלה - רזות מדי). 
דורין פרנקפורט. מעצבת ומייצרת בתל אביב - האם זה הופך אותה למחויבת חברתית? לא בטוח.
ולסיום - איקאה
יומיים לפני החג, אקים (אגודה לאומית לקימום אנשים עם פיגור שכלי בישראל) מפרסמת בעיתון קול קורא - היא מזמינה חברות המעסיקות אנשים עם לקות שכלית להגיש מועמדותן לקבלת אות המעסיק המצטיין לשנת 2012 על העסקה ראויה והולמת בחברתם. האות יחולק במסגרת האירוע השנתי - "איקאה מחבקת את אקים" שיערך ביוני. על המודעה חתומה עמותת אקים. שם האירוע המתוכנן נשמע לי פטרוני. אבל במודעה בעיתון, איקאה נותנת לעמותת אקים את מלוא הבמה.  איקאה מציגה באתר האינטרנט שלה את המחויבות שלה ואת פעילות שלה לסיוע לאנשים עם מוגבלות ועם צרכים מיוחדים. האות למעסיק המצטיין מכוון לעודד את הנושא בקרב חברות עסקיות נוספות. איקאה יחד עם אקים מובילים שינוי חברתי. 
אקים ואיקאה מפרסמות "קול קורא" להענקת אות המעסיק המצטיין. מעודדות העסקת אנשים עם מוגבלויות אם כן, הפירמות והמודעות על כל הרצף:  מברכה חגיגית בלבד ועד מחויבות חברתית עמוקה. 

חג חירות שמח!

תגובה 1:

  1. שירלי קנטור שני8 באפריל 2012 בשעה 20:28

    דרך מקורית לסרוק את עיתוני החג... אהבתי :)

    השבמחק